Avrupa’da Aşırı Sağcı Siyasetçiler Wilders’ı Kutladı

Avrupa’nın aşırı sağcı siyasetçileri, Hollanda’da dün yapılan genel seçimi resmi olmayan sonuçlara göre açık ara göğüsleyen Geert Wilders’ı kutlayarak, sonuçların Avrupa’da halkın giderek daha fazla oranda milli kimliklerin savunulmasını istediği ve değişim zamanının geldiği yorumlarında bulundu.

Dünkü erken genel seçimlerde resmi olmayan sonuçlara göre İslam karşıtı Wilders’ın liderliğini yaptığı Özgürlük Partisi (PVV) parlamentodaki 150 sandalyeden 37’sini kazanarak seçimi açık farkla önde tamamlarken, Avrupa’daki aşırı sağcı siyasetçiler art arda seçim tebriğinde bulundu.

Avrupa ülkelerinde son yıllarda yükselen eğilimin ilk zaferini kazandığı ve iktidar koltuğunu elde ettiği İtalya’da hükümet ortağı aşırı sağcı Lig Partisi’nin lideri ve aynı zamanda Başbakan Yardımcısı ve Ulaştırma-Altyapı Bakanı Matteo Salvini, X hesabından yaptığı paylaşımda “PVV’nin lideri ve Lig’in tarihi müttefiki arkadaşım Geert Wilders’i bu olağanüstü seçim zaferinden ötürü tebrik ederim.” ifadelerini kullandı.

Salvini, “Yeni bir Avrupa mümkün” sloganını paylaşarak, 3 Aralık’ta Floransa’da düzenlenecek büyük aşırı sağ mitingine gönderme yaptı.

Fransa’da geçen seneki başkanlık seçimlerinde yarışan aşırı sağcı Marine Le Pen de Wilders’ın başarısının Avrupa’da milli kimliklerin savunulmasına giderek artan bağlılığı teyit ettiğini savundu.

Le Pen, “Avrupa’da değişim umudunun canlı kalmasının nedeni, ulusal meşalenin sönmesini reddedenlerin varlığıdır.” ifadelerini kullandı.

Almanya’da İslam karşıtı, aşırı sağcı popülist Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’nin Eş Genel Başkanı Alice Weidel de Wilders’ı kutlayarak, “Tüm Avrupa siyasi değişimi istiyor.” iddiasında bulundu.

İspanya’da aşırı sağcı Vox Partisi’nin lideri Santiago Abascal da “Giderek daha fazla Avrupalı ??sokaklarda ve sandıklarda uluslarının, sınırlarının ve haklarının savunulmasını talep ediyor.” mesajını paylaştı.

Portekiz’deki aşırı sağcı Chega Partisi’nin lideri Andre Ventura da Portekiz’de 10 Mart’ta yapılacak erken genel seçimlere atıfta bulunarak, “Arkadaşımız Geert Wilders Hollanda’da seçimleri kazandı. Bu son işaret: Sıradaki Portekiz olacak!” paylaşımında bulundu.

Aşırı Sağcı Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ) Genel Başkanı Herbert Kickl de Wilders’ın “vatansever” politik söylemi nedeniyle bu zamana kadar hiç olmamış bir seçmen oranının onun arkasında birleştiğini, Wilders’ın “katı bir göç politikası ve Avrupa’nın İslamlaşmasını önlemek için” önemli müttefik olduğunu kaydetti.

Kickl, gelecek yıl ülkesinde yapılacak genel seçimler için de “her şey mümkün” mesajını verdi.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban da “Değişim rüzgarları burada.” ifadesini kullanarak, Alman müzik grubunun Avrupa’da komünizmin düşüşüyle özdeşleşen bir şarkı paylaştı.

Hollanda’nın komşusu Belçika’da aşırı sağcı Vlaams Belang Partisi’nin lideri Tom Van Grieken de “Halk sadece Hollanda’da değil, Flaman bölgesinde gerçek bir değişim özlemi içinde. Bu seçimlerin ana teması açıkça göç oldu. Bu da gayet mantıklı. Göçün önemi ve etkisi göz ardı edilemez.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir